Az ombudsman felhívta a figyelmet az egyetemes tervezés fontosságára
2014. április 3-án Dr. Székely László, az alapvető jogok biztosa meglátogatta Magyarország első Egyetemes Tervezés Információs és Kutatóközpontját (ETIKK), amelyet a Mozgássérültek Budapesti Egyesülete (MBE) működtet.
Az MBE Egyetemes Tervezés Információs és Kutatóközpontja olyan tervezési szemléletet képvisel, amely már a tervezés kezdetén figyelembe veszi a felhasználók képességeinek különbözőségét, és ezáltal olyan környezetet, termékeket vagy szolgáltatásokat hoz életre, amely korra, nemre, fogyatékosságra való tekintet nélkül a felhasználók lehető legszélesebb köre számára alkalmas.
Az egyetemes tervezés elősegítését a fogyatékos személyek jogairól szóló ENSZ-egyezmény is előírja, amelyet hazánk ratifikált. Norvégia antidiszkriminációs törvénye például tartalmaz kötelezettséget az egyetemes tervezés alkalmazására, más országokban, így az Egyesült Államokban évek óta kötelező a közbeszerzésekben figyelembe venni az egyetemes tervezés szempontrendszerét.
Dr. Székely László méltatta az innovatív kezdeményezést, ahol az állami, civil és piaci szféra összefogásával létrejöhetett egy
felhasználói tesztelő központ, amely a mérnöki és tapasztalati szakértés együttes erejével terjeszti az egyetemes tervezés szemléletét. Az alapvető jogok biztosa érdeklődéssel hallgatta a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és az ETIKK közötti együttműködés tapasztalatait a mérnökhallgatók oktatásában. Egyetértett abban, hogy a tervezők és a jövőbeni felhasználók közötti szoros együttműködés nélkül nem hozható létre egy mindenkit befogadó környezet.
A kutatóközpontban különböző fogyatékossággal élő munkatársak adnak egyetemes tervezési tanácsadást, illetve tesztelik a kutatás-fejlesztési projektekben a termékek használhatóságát rehabilitációs szakmérnök és rehabilitációs környezettervező szakértő irányítása mellett.
Az ETIKK szeretné elérni a jövőben, hogy a fogyatékos emberek meglévő képességei, mindennapi tapasztalatai már a kezdetektől beépüljenek a tervezési szempontokba. Fontosnak tartja továbbá, hogy a közbeszerzési pályázatok kiírásánál és odaítélésénél az egyetemes tervezésnek történő megfelelés előírt elemként szerepeljen, a szakértői munkába pedig kötelező legyen bevonni az egyetemes tervezés tanácsadó központokat.
Dr. Székely László elismeréssel szólt a kezdeményezésről, amely ’nem hagyja magára a jogszabályalkotókat, tervezőket és beruházókat, és a jövőbeni együttműködését ajánlotta fel a szakértők számára.
Bővebb információ:
Földesi Erzsébet, a Mozgássérültek Budapesti
Egyesületének elnöke, (telefon:06-30-9828-705, e-mail: etikk@etikk.hu)
A cikk angol változata az alábbi linken olvasható: