Sikerek a Budapesti Műszaki Egyetemen
Újabb eredménnyel bővült az Egyetemes Tervezés Kutató és Információs Központ dicsőség fala. Csáthi Klára, Orbán Emese, Lengyel Anna egyetemi hallgatók is díjazottjai voltak a 2014-es GTK TDK Konferenciának. A lányok kérésünkre elmondták, hogy a tesztcsoport tagjaink nagyon együttműködőek voltak a SzeTi (személyi titkár) tesztelése során, és érdeklődőek voltak. Sok ötletet és javaslatot tudtak segítségükkel összegyűjteni.
A lányok a következőket tartották fontosnak elmondani a teszteléssel kapcsolatban:
„Kutatásunk témája a Hangvilág Kft. egyik saját fejlesztésű terméke a Személyi Titkár (SzeTi), amely egy speciálisan látássérülteknek kifejlesztett, magyarul beszélő segédeszköz. Kutatásunk célja a termék vizsgálata, a helyettesítő termékeinek elemzése, továbbfejlesztési lehetőségeinek felmérése és a vevőkör bővítése új felhasználói csoportok megtalálásával. A cég e termékük termékcsaláddá bővítését tűzte ki célul, mely végeredményeként három termék fejlesztésében gondolkodnak: SzeTi Junior hat éves kor fölötti iskolás gyermekek számára, SzeTiSenior felnőtt korosztálynak a napi munkavégzésüket segítve, illetve Gyógyszerőr, mely a napi gyógyszerbevétellel kapcsolatos teendőket segítené.
Az első vizsgálataink során arra voltunk kíváncsiak, hogy a jelenlegi felhasználói célcsoport mennyire könnyen tudja használni ezt a terméket, mennyire elégedettek az eszköz funkcióival, formájával, minőségével és a felhasználói felülettel. Ehhez a felméréshez a használhatósági (usability) vizsgálatot alkalmaztuk, majd fókuszcsoportos interjú során ötletroham (brainstorming) szerűen gondolkodhattunk együtt a tesztalanyokkal a lehetséges funkciókról és formai kialakításokról, illetve megvizsgálhattuk, hogy a SzeTi mennyire állja meg a helyét a hazai piacon.”
A vizsgálatot többek között az ETIKK irodájában végeztük el látássérültek között, felmértük a termék népszerűségét a lehetséges felhasználók körében. Kérdőívvel felmértük a helyettesítő termékek (alkalmazások, szoftverek) használati szokásait.
Ezek után egy másik fókuszcsoportos vizsgálatot is végezteka lányok az ETIKK-ben, mely során minden más fajta fogyatékossággal élő emberekkel beszélgettek a felhasználói célcsoport lehetséges bővítéséről, és a fejlesztési javaslatokról, közöttük látás,- hallássérültek, mozgássérültek, értelmi fogyatékossággal élők, jobb-és balkezesek, idősek. Erre a kutatásra az ETIKK (Egyetemes Tervezés Információs és Kutatóközpont) felhasználói tesztcsoport tagjait kértük fel, akiket a fogyatékossággal élő személyeket képviselő országos civil szervezetek együttműködéseik alapján delegáltak (MEOSZ, MBE, SINOSZ, VGYKE, AOSZ).
A lányok mindezek mellett olyan látássérültekkel is készítettek személyes interjút, akik jelen voltak a SzeTi megalkotásakor és több javaslatuk is volt a termék fejlesztése folyamán, amelyeket megosztottak velünk.
A lányok elmondták, hogy nagyon hasznos volt a tesztcsoporttal együtt dolgozni, a fejlesztőknek szükségük van a tapasztalataikra és a jövőben is keresni fogják az ETIKK-et.